Lídr letošního ročníku RockMachine Hradeckého běžeckého poháru Petr Martinovský vyhrál Rychnovský maraton. Silniční trať o délce 42,195 kilometru se startem a cílem v Rychnově nad Kněžnou vedenou podhůřím Orlických hor, mimo jiné přes Rokytnici v Orlických horách, Nebeskou Rybnou a Souvlastní, tedy v místech, o nichž se nyní hodně hovoří v souvislosti s výstavbou nové přehrady na Zdobnici, se součtem stoupání kolem jednoho kilometru uběhl za 3:17:44 hodiny. Druhý byl Jan Benko z Litomyšle za 3:27:44, třetí pak Tomáš Soukup – 3:29:55.

Martinovský patří mezi přední české ulravytrvalce, letos mimo jiné doběhl čtvrtý na Krakonošově stovce. Momentálně je v přípravě na říjnovou Pradědovu stovku v Jeseníkách.

K Rychnovskému maratonu přistoupil velmi zodpovědně s cílem dosáhnout na náročné trati času pod tři hodiny. „Vítězství je fajn, ale mám z toho smíšené pocity, hlavně ze svého výkonu a výsledného času. V tréninku jsem před měsícem šel 32 km po trati maratonu v tempu 4:20 a ani jsem na to netlačil. Teplo bylo stejné. Ale při závodě jsem byl rád, že jsem se do cíle „doplazil“ ve výsledném tempu 4:40.“

Že to bylo nelehké přibližuje jeho další popis situace na trati: „Do 15 km se mi běželo skvěle, na můj požadovaný čas. Pak se to trochu zadrhlo, ale stále to běželo. Od půlky to bylo utrpení. Dvacet kilometrů neustálých křečí, nic nezabíralo. Tempo šlo hodně dolů, jen sem čekal, kdy mi tělo vystaví stopku. Dokonce jsem i jednu chvíli uvažoval o odstoupení.“

Nakonec však převážilo jeho pozitivní myšlení: „Teď to musím vyhodnotit, páč na křeče nijak zásadně netrpím. Něco bylo špatně a nevím co a to mě hlodá. Krakonošova stovka proti tomu byla nedělní procházka po parku. Alespoň je důvod se za rok vrátit.“

Rychnovský maraton má za sebou 18. ročníků. Dříve tu pravidelně startovali třeba Dan Orálek, Mulugete Serbessa (na staré trati, nyní není centrum na náměstí, ale u koupaliště, takže až ne tak podstatná změna) dal pod 2:30), Petr Ulich, Radek Brunner a Tomáš Procházka. Mezi vítězkami jsou zapsaný legendy jako Taťána Metelková, Anna Krátká, Vilma Podmelová či Tereza Tobišková.