V jednatřicátém ročníku Enervit Benešovského maratonu Pojizeřím v Benešově u Semil obhájil loňské prvenství Tomáš Šťastný z PSK Olymp Praha. Vloni při sólo prvenství dal silniční úředně změřenou maratonskou dvou obrátkovou trať v čase 2:52:00 hodiny. Letos se však řádně zapotil. Po polovině závodu byl až třetí. V té době vedoucí závodník však zřejmě přepálil tempo a nakonec skončil v poli poražených. „Bral jsem ho ještě před druhou obrátkou, to byl druhý. Na první místo jsem pak šel kilometr po ní,“ řekl v cíli k průběhu závodu vítěz, který letos za místy až horkého počasí zapsal čas 2:55:09 a vyhrál kategorii 35 – 44 let.

Celkově druhý byl vítěz mužů do 34 let Jan Videcký z Mladé Boleslavi za 2:59:24.

Vítěz kategorie 45 – 54 Pavel Sedlák ze Slatiňan startující za MK Seitl Ostrav šel i před týdnem maraton. V Benešově u Semil tento ultra vytrvalec zaběhl 3:14:46. Muže 55 – 64 vyhrál závodník z Polska Waclaw Czuchwicki za 3:51:21. Veterány 65 – 74 let Jan Dolejš z Unhoště ( 4:26:42) před Standou Grohem z Vrchlabí – 5:56:30.

Jediným startujícím nad 75 let byla běžecká osobnost z Českých Budějovic – Zdeněk Kopecký. V 81 letech jako svůj 386 maraton dal čas 5:56:16. Zdeněk má osobák pod 2:50 (38 let) a v 58 letech dokázal zvládnout i 240 kilometrový Spartathlon.

Soutěž žen také vyhrála běžecká veličina, která se může pochlubit třeba absolvovaným MUM nebo vítězstvím ze smíšených dvojic na B7. Kristýna Jeřábková (na foto) vyhrála za 3:38:38, a to přijela i odjela ze závodu na kole, vyhrála kategorii 35 – 44 let. Druhá byla vítězka kategorie nad 45 let Jitka Kábrtová z náchodské Studnice – 3:53:00. „Byl to pěkný úlet, zkusit tak těžký závod, ale jsem ráda, že jsem to nakonec v pohodě dala .“ Druhá v této kategorii byla Zdeňka Jonášová z Hradce Králové – 4:53:15. Třetí Darina Doubková z Prahy (61 let) za 6:02:34. Její manžel Zdeněk Doubek byl třetí šedesátníkem za 5:36:34. Pro úplnost celkově třetí byla nejlepší mladá Veronika Roudnická z Rumburka za 3:54:56.

Trasa závodu vede z Benešova u Semil (Podmošna) příjemným údolím proti proudu řeky Jizery do Dolní Sytové, tedy do úvodní obrátky mírně stoupá.

V tomto století je největší osobností maratonu česká rekordmanka v běhu na 24 hodin Michaela Dimitriadu z Prahy. Vyhrála čtyři ročníky. Drží traťák na nové trati 3:05:11, absolutní ženský výkon má také ona z roku 2010 – 2:54:18. Traťový rekord na původní trati s otáčkou u Jablonce nad Jizerou drží časem 2:28:12 hodin Jiří Šoptenko z roku 1995, na nové běžel v roce 2013 další utra vytrvalec Radek Brunner 2:36:17.

S maratonem zároveň odstartoval jedenáctý ročník Enervit Benešovského půlmaratonu Pojizeřím. Ten vyhrál bezkonkurenčně Jan Švadlena za 1:18:03 před nejlepším mladým veteránem Jiřím Fixem 1:21:52.

V ženách byla nejlepší mladice Eliška Gregorová za 1:29:21 před nejlepší ženou nad 45 let Dagmar Kynčlovou z Jilemnice – 1:30:35.

Za zmínku stojí i vítězové dalších kategorii. V mužích 45 – 54 byl nejlepší za mlada tréninkový parťáka našeho nejlepšího vytrvalce Jana Pešavy, který dosud drží národní rekord mimo jiné na deset kilometrů na dráze (27:48) a v půlmaratonu (61:31), Roman Koravský – 1:22:33 (s vítězkou na foto). A 55 – 64 let Zdeněk Moravčík ze Svitavska, který za mlada uměl běhat desítku pod 30 minut, na mistrovství republiky byl mimo jiné na bedně před další legendou Ivanem Uvizlem, – 1:26:54.

Závod si dal i vozíčkař, jel na klasickém vozíku a odrážel se hůlkami, Jan Strcula za 1:43:27.

Na půl maratónské trati jsou rekordmany Jiří Čivrný mladší (1:10:29 – 2011) a Barbora Jíšová (1:22:14 – 2016).