Po roční přestávce se čeští běžečtí nadšenci mohou těšit na jeden z nejnáročnějších sprinterských závodů na světě. Výběh do skokanského můstku Red Bull 400 byl v minulosti spjat s Harrachovem. Letošní ročník se uskuteční na jiném místě i v netradičním termínu. Běžci připraveni čelit jedné z největších životních výzev se sejdou 8. června pod Ještědem. Zdánlivě krátká vzdálenost, pouhých čtyř set metrů, může pro někoho znamenat jen pár minut ostrého závodění, pro jiného ale představuje takřka nikdy nekončící utrpení. Tepová frekvence na maximum a dřevěné nohy již v půlce trati – i tak může vypadat závod Red Bull 400, výzva, na které si každý závodník alespoň jednou sáhne na dno svých sil.

Navýšená kapacita

Poté, co měl úspěšný závod v loňském roce premiéru na slovenském Štrbském plese, se letos již popáté představí v České republice. Lákadlem pro běžce, kteří absolvují výběh do kopce se sklonem až 37 stupňů, bude zbrusu nová lokalita. Poprvé v pětileté historii závodu se uskuteční na Ještědu.

Odvážlivci, kteří přijedou zažít zřejmě nejtěžších čtyři sta metrů v životě, se představí v pěti kategoriích. Poběží muži, ženy, mužské a ženské štafety a mixové štafety. Novinkou jsou změny v kvalifikačních bězích. Ty se totiž nepoběží ve zkrácené podobě, jak bylo zvykem, ale závodníci si i rozřazovací běhy užijí v celém rozsahu čtyř set metrů.

Vzhledem k rychlosti zakoupených registrací v předchozích ročnících přivítá ročník 2019 pravděpodobně rekordní počet závodníků. Trať bude letos připravena až pro 2000 běžců, čímž se závod stává tím největším v rámci světové série Red Bull 400.

Svůj první start na Red Bull 400 si zapíše i nejúspěšnější Čech v historii jednoho z nejnáročnějších adventure závodů na světě Red Bull X-Alps Stanislav Mayer. „Moc se těším a doufám, že vyjde počasí. Když bude ideální vítr ze severovýchodu, mohl bych pak dolů letět s padákem. Každopádně Red Bull 400 je pro mě ideální trénink na Red Bull Dolomitenmann, který se uskuteční v září,“ popisuje Mayer, který v závodě přes Alpy skončil v roce 2017 na desátém místě.

Neskutečná dřina

Napínavého klání se v minulosti účastnila i početná skupina zahraničních závodníků v čele se Slovincem Matjažem Miklošou nebo tureckým sprinterem Ahmetem Arslanem. Z českých závodníků se harrachovskému můstku se postavil například běžkař Dušan Kožíšek, snowboardcorssařka Eva Samková nebo kanoista Martin Fuksa. Ten shrnul své zážitky ze závodu krátce, ale výstižně: „Nejtěžších 400 metrů v mým životě! Mega kopec!“ Skokanský můstek na Ještědu bude připraven už v předvečer závodu pro nadšence, kteří by si ho chtěli vyběhnout v rámci Nočního sprintu s Benzina v netradiční čas i za unikátních podmínek. Nikdy jindy není možné ozářený skokanský můstek ani vidět, natož mít možnost si ho pod umělým osvětlením vyběhnout.

S myšlenkou na využití skokanských můstků během léta přišel v roce 2011 Rakušan Andreas Berger. Překonání klasické atletické vzdálenosti 400 metrů od místa, kam v zimě dopadají skokané, až po rozjezdovou lavici se sklonem až 37 stupňů dělá ze závodu Red Bull 400 jeden z nejkratších a zároveň nenáročnější sportovních klání. Současný rekord drží na harrachovském můstku slovenský sprinter Tomáš Čelko, který v tehdejších náročných podmínkách zdolal můstek v neuvěřitelném čase 3:58,9.

Pro registraci a další informace o závodě navštivte stránky redbull.cz/400.