Před dvěma roky, před 40. ročníkem, se pořadatelé Hlineckého půlmaratonu se závodníky loučili, ale již po závodě naznačovali, že možná tradice bude pokračovat. Vloni nakonec v tichosti proběhl 41. ročník. Letos více jak měsíc dopředu oznámili termín 42. ročníku, kterým bude sobota 25. září se startem v 11 hodin u fotbalového stadionu v centru města.

Na hlavní trati je vypsáno pět věkových kategorií pro muže a tři pro ženy, bude i tradiční tombola. Závod podpořila dvacítka sponzorů. Kdo se přihlásí a zaplatí startovné do 10. září ( http://mkhlinsko.wz.cz/server/ ) má jistotu jídla po doběhu a medaile závodu. Vedle 21,1 kilometrů se součtem stoupání necelých tři sta metrů se poběží, společný start s půlkou, tradiční lidový běh Hlinecká osmička. Ta se běží po trati půlmaratonu a budou oceněni tři nejlepší muži a ženy.

Po startu čeká vytrvalce nejdelší, tří kilometrový krosový, výběh s převýšením přes sto metrů, nad obec Studnice, pak sešup dolů do obce a poté po celkem příjemné silnici k občerstvovačce na osmém kilometru. Mezi osmým a třináctým kilometrem, před ním kilometrové ostré stoupání s převýšením padesát metrů, se běží v houpavém profilu po asfaltu lesem, takže pohoda a další občerstvovačka.

Zbytek trati k občerstvovačce na devatenáctém kilometru spíše klesá a vede do Hamrů. V závěru kilometr do kopce terénem po modré turistické, něco a přes padesát výškových, a následuje napojení na trať co se běžela po startu, takže šusem do cíle, ale jen 1,5 kilometru. Osmička má společné úvodní tři kilometry, pak je přeběh k poslední půlmaratonské občerstvovačce do Hamrů a poté zase hustý závěr po trase půlky, takže celkem cca 150 výškových me­trů.

Traťák drží na této trati od roku 2015 Jiří Brychta z Nového Města na Moravě časem 1:19:31 a vítězka z roku 2016 Lenka Dušková z Iscarexu – 1:35:40. Na osmičce dali nejlepší časy před čtyřmi roky juniorský šampion v běhu do vrchu David Bílek z Vrbice – 30:27 a Helena Pechová ze Svratky – 35:13.

Mezi nejúspěšnější závodníky v tomto století patří třeba již nezávodící Dagmar Kubrová z Hradce Králové, opakovaně byl první Milan Holický z Pardubic, vyhrál zde i maratonský šampion Václav Ožana z Nového Města na Moravě, Eva Kollertová z Náchoda či Anna Krátká ze Svitav. Z domácích uspěli opakovaně Jirka Musil a Jana Klinecká. Další hlinecká pravidelná účastnice a bedničkářka Věra Černá zde pod dívčím jménem Voldánová vyhrála v roce 1997.

Další info k závodu jsem před dvěma lety načerpal od legendárního atletického rozhodčího a nyní závodníka v chůzi Honzy Zajíce z Pardubic.

"V Hlinsku se skutečně běhá nepřetržitě od roku 1980. Až do roku 1995 (do 16. ročníku) to byla ona klasická pětadvacítka až přes Vortovský vrch. Pak byl prosazen tehdy módní půlmaraton, takže dalších 5 ročníků (1996 –2000) bylo na kratší trati, kde odpadlo na 11. km to nejhorší stoupání, a pak se z Hamrů běželo rovnou po silnici do Hlinska. V roce 1999 (jubilejní 20. ročník) se tady běželo i Mistrovství České republiky veteránů v půlmaratonu (vyhrál tehdy půlmaratonský šampion i mezi mladíky Jirka Hajzler z Vyškova a Taťána Metelková z Hradce Králové).

Od roku 2001, od 22. ročníku, se zase vrátila trať 25 km. Už se neběželo přes vrchol Vortovského kopce, na 13. km byla obrátka a sbíhalo se po silnici do Hamrů přes Vortovou. Kdy došlo k úpravě úvodních a závěrečných tří kilometrů přes ten terénní úsek, přesně nevím, ale zaručeně poslední „pětadvacítka“ se konala v roce 2014 při 35. ročníku. Od roku 2015 je to opět půlmaraton na trati, kterou já už nikdy neběžel, ale Ty ji jistě důvěrně znáš. Letos se tedy na ni bude konat závod po sedmé."

Další část našeho rozhovoru bylo spíše Honzovo osobní vyznání k tomuto závodu: „Pro mě osobně ten běh znamenal mnohé a po dlouhá léta byl neměnnou konstantou v mém běžeckém i pracovním kalendáři. Prvně jsem jej absolvoval při 8. ročníku v roce 1987 a vydržel jsem bez jediné absence až do roku 2005 (19 krát v řadě). Pak už jsem párkrát musel měřit a rozhodovat a už jen dvakrát jsem se nostalgicky navrátil na start – v letech 2011 a 2013, kdy jsem symbolicky uzavíral závodní pole. Je v tom pěkný kus života… Pro mě byl rok 1989 skutečně běžeckým vrcholem, to mi bylo 36 a dal jsem těch hlineckých 25 km za 1:35:03 (předtím v červnu z Blanska mám dokonce osobák 1:32:52). Vzpomínky občas potěší… “