V 55. ročníku běhu Posvícenský koláč ve Studenci na Jilemnicku, zařazeném do východočeské Velké ceny, vyhrál hlavní závod lyžař Tomáš Lukeš z Jilemnice.

Muži běží šestikilometrový okruh, který je doslova namotán na kopci přiléhajícím k areálu závodu. Pořadatelé zaslouží pochvalu za kvalitní značení tratě a i její zabezpečení. Vítěz ho dal za 22:37 minuty a o deset sekund porazil domácího Marka Uvizla, syna legendárního Ivana Uvizla, který uměl běhat desítku pod 30 minut a byl se podívat na výkon svého potomka.

Celkově třetí byl nejlepší čtyřicátník Jirka Čivrný, jeho stejnojmenný tatík byl českým, šampionem v maratonu – 22:53. Za ním doběhl loňský absolutní vítěz František Vagenknecht.

Překvapením skončila kategorie padesátníků, kterou vyhrál Luděk Berka – 25:14 před Františkem Buřilem. O dvacet čtyři hodin později při silniční desítce však Franta předvedl svoji třídu a soupeři porážku vrátil. Mezi muži nad 70 let bojovali celý závod Jiří Javůrek s druhým Karlem Trejbalem, který vedl do poloviny závodu.

V ženách vyhrála dcera slavné lyžařky Květy Jeriové Květa Michalová. Trojku dala za 13:32. Druhá byla Janička Lenčová za 14:15. Čtyřicátnice vyhrála Denisa Kozáková za 16:19 a nad 50 let Anna Krátká ze Svitav – 16:45 před Evou Jiráskovou z Lanškrouna (obě na foto).

Losuje se zde v tombole jedna cena, a to živá husa. Vítěz tento rok vytáhl z osudí sám sebe.