Až všechna ostatní světla zhasnou

Tak se nám zase posunul čas. V šest hodin ráno je ještě tma jako v pytli a pět hodin odpoledne už zase. Zimní krátké dny a dlouhé noci jsou pro běžce výzvou nejen kvůli nezbytnému důmyslnému vrstvení a podstatně náročnějšímu sušení svršků (a spodků), ale právě kvůli krátké světlé části dne. Mnozí běžci hledají přes zimu útočiště v posilovnách na běžeckých pásech. Pokud ovšem nejste příznivcem zírání do zdí a přemítání o tom, jestli tohle měl na mysli Einstein, když hovořil o relativitě času (minuta běhu venku trvá totiž podstatně kratší dobu než minuta na běhátku), nezbude vám, než si pořídit čelovku. A Fenix HM51R by se snadno mohlo stát vaším novým světlem v temnotách.

Americkou firmu Fenix, která se na trhu pohybuje od roku 2004, asi není nutné představovat. Model HM51R navazuje na svého předchůdce (HM50R) a byl vyroben výhradně pro český a slovenský trh. A předem můžeme prozradit, že se rozhodně povedl.

Čelovka je osazena diodou Cree XP-G3, která zajišťuje v porovnání s předchozím modelem teplejší odstín bílého světla o síle 500 lumenů. Deklarovaný dosvit je 85 metrů. Čelovka nabízí sedm světelných módů – čtyři v režimu bílého světla a tři v režimu světla červeného. Režimy bílého světla se liší výkonem a v závislosti na něm logicky také dobou svícení: 3 lumeny (nízký výkon) vám vydrží 110 hodin, 30 lumenů (střední výkon) přes 13 hodin, 150 lumenů (vysoký výkon) necelé tři hodiny – to je tak ideální na běh v terénu potmě a 500 lumenů (turbo) opět něco přes hodinu. Červené světlo pak můžete využít buď v módu proudu světla o síle 4 lumenů, v blikajícím módu, případně v módu, který snad nikdy nebudete potřebovat, ale je dobré vědět, že ho máte pro případ nouze doslova u ruky: SOS blikání.

HM51R je napájená dobíjecím akumulátorem (RCR123A; pro ty z vás, kdo se v baterkách vyznají jako já, je to kratší, tlustší tužkovka), který je součástí balení (a pokud se vám podaří ho někde založit, nový vás vyjde na zhruba dvě stě korun). Čelovka se nabíjí přes micro-USB konektor, který se nachází na spodní straně čelovky vedle tlačítka zapínání (micro-USB nabíjecí kabel najdete také v balení). Jako záložní variantu je možné využít jednorázovou baterii (CR123A), kterou si už musíte koupit sami.

Póly neprohodíš

Čelovka je vybavená ochranou proti opačnému vložení baterie – přepólování – což se ve chvíli, kdy baterii vkládáte ve spěchu, nebo ji měníte v ne zrovna pohodlných podmínkách, rozhodně hodí.

HM51R se zapíná podržením bočního, gumového tlačítko, jehož rýhovaný profil zajišťuje, že vám nebude ani pod zpoceným, zabahněným nebo v rukavicích schovaným prstem klouzat. Podržením bočního tlačítka se zapíná bílé světlo, mezi jednotlivými režimy se přepíná krátkým stisknutím tlačítka. Režim červeného světla se spouští rychlým dvojklikem. Jakmile je čelovka zapnutá, nelze přepínat mezi jednotlivými barevnými módy (musíte ji tedy vypnout, jinak měníte pouze intenzitu světla). HM51R je vybavená pamětí a rozsvítí se vždy ve stejném módu, v jakém byla naposledy zapnutá. V zapínacím tlačítku je navíc zabudována dioda indikující stav baterie. Pokud tlačítko krátce stisknete, když je čelovka vypnutá, malé světýlko vám ukáže, jak je na tom baterka: zeleně svítící dioda značí plné nabití (85 – 100 %); zeleně blikající dostatečné nabití (v rozmezí 50 – 85 %); červené svítící pak slabé nabití (25 – 50 %) a červené blikající kritický stav baterie (na 1 – 25 %). Tuto funkci oceníte především ve chvíli, kdy čelovku nepoužíváte na denní bázi a světýlko vám pomůže vyvarovat se nepříjemným překvapením.

Boční zapínání obzvlášť oceníte v případě, že jste levák. Všichni leváci vědí, že instinktivní ovládání většiny zařízení počítá s preferencí pravé ruky. V případě HM51R stačí čelovku nasadit vzhůru nohama a voilà, máte světýlko, po kterém (konečně) nebude zoufale šátrat. Sice se vám tím dostane nahoru USB port, ten je však chráněný gumou, a pokud by se vám používáním podařilo gumu odtrhnout, vězte, že je čelovka vodotěsná až do dvou metrů a trocha deště nebo sněhu portu nijak neuškodí.

Celokovová konstrukce ze slitiny leteckého hliníku zajišťuje odolnost. Výrobce zaručuje bezpečný pád z jednoho metru, nicméně nic by s ní neměly provést ani pády z vyšších míst. Třískat o zem bychom s ní nicméně nedoporučovali, byť působí obdobně bytelně jako památná Nokia 3310. Kromě vodotěsnosti je čelovka také plně prachotěsná. Nemusíte se ji tedy bát uložit na delší dobu do skříně ani s ní vyběhnout v lijáku nebo ji v nepříznivých podmínkách uložit do batohu.

Tělo je osazeno magnetickou koncovkou – můžete ji tedy přichytit na cokoliv kovového, což se hodí v případě, že potřebujete na nějaký úkon obě ruce a zároveň světlo vycházející odjinud než z prostoru nad vašima očima.
Jako skvělé hodnotíme možnost vyjmout čelovku z hlavového držáku a následně možnost využít ji jako kapesní svítilnu (nesmírně ocenila dcera-skautka na výpravě) nebo při dokoupení držáku na řídítka jako světlo na kole.

Kloub neochodíš

Samotné pouzdro, v němž čelovka drží na hlavě, je vyrobené z odolné gumy a vy si díky tomuto způsobu uchycení můžete libovolně upravovat úhel, pod kterým svítí. Na rozdíl od čelovek na kloubech je tedy množství úhlů, pod nimiž vám bude svítit na cestu, neomezené, a především se nedostanete do situace, že by se vám kloub ochodil a čelovka samovolně přepadávala do jiné polohy a vy ji museli neustále opravovat (což je skutečně nesmírně otravné, obzvlášť pokud s ní běžíte delší dobu).

Pásek, na kterém čelovka drží, je pohodlný, velikostně nastavitelný a navíc vyrobený z prodyšného, pružného materiálu. Na hlavě hezky drží, neklouže, neposouvá se. A to i díky nízké váze čelovky, která jej nestahuje dolů. Se 77 gramy patří HM51R mezi lehké váhy. Kratší doba svítivosti z ní činí skvělou čelovkou na každodenní proběhnutí před nebo po práci, na výběhy po městě, kde víte, že vás čekají neosvětlené úseky. Hodí se i do terénu, kde je prvním a zároveň posledním světlem to nad vašimi vchodovými dveřmi. Zároveň může skvěle posloužit jako záložní čelovka na celonoční běhy, kdy je každý zbytečný gram navíc časem znát. HM51R nezabere moc místa a v případě potřeby ji můžete buď snadno dobít přes externí zdroj, nebo s sebou můžete nést náhradní baterii.

Součástí balení je kromě zmiňované baterie a USB kabelu náhradní gumová krytka a náhradní o-kroužek. Výrobce poskytuje na svítilnu pětiletou záruku, na akumulátor pak standardní dvouletou záruku.

HM51R je malá lehká dobíjecí čelovka – splňuje tedy základní trojici požadavků, kterou můžete na běžnou čelovku mít bez ohledu na to, zda jste běžec nebo třeba rybář, horolezec či turista.

Parametry:

  • Výkon 500 lm
  • Dosvit 85 m
  • Max výdrž 110 hod
  • Napájení 1× CR123A, 1× RCR123A, USB dobíjení
  • Počet režimů 7
  • Vodotěsnost IP68 (ponor 2 m)
  • Barva světla Neutrální bílá (4000–5000 K), Červená
  • Světelný zdroj Cree XP-G3
  • Hmotnost 77 g
  • Cena 1699,–