Najdi si svůj nový cíl 1/2Maraton Bělský les

Zeptej se běžce, proč běhá. Jeden svraští čelo a řekne něco v tom smyslu, že „je to zdravé“. Druhý začne ze sebe sypat laviny odpovědí na téma příznivého vlivu běhu na všelijaké životní neduhy, až úplně ztratíš orientaci o čem se vlastně bavíte.

Proto jsme se rozhodli, že vám představíme deset nejdůležitějších důvodů, proč byste měli vyzkoušet tento sport. Stručně a jasně jdeme na to:

Zdraví a síla. Aerobní sporty, jako je běhání, posilují srdce, zlepšují funkci plic a krevního oběhu. Díky tomu jsme výkonnější, vytrvalejší a zároveň snižujeme riziko kardiovaskulárních onemocnění, na které umírá většina lidí. Běh je zdravý. Už během několika málo měsíců si výrazně zlepšíte svoji tělesnou kondici. Jen 30 minut stačí k tomu, abyste se po skončení pracovního dne dokonale uvolnili.

Svoboda. Běžec je svobodným člověkem. Své vášni se může oddávat ve společnosti přátel, sám, kdykoliv během dne i noci, v lese nebo na ulici. Může běhat rychle jak chce, může běžet tak daleko, jak touží. Zkrátka si vybral sport, u kterého může přizpůsobit intenzitu svému věku a schopnostem.

Radost. Studie ukazují, že běhání je vynikajícím antistresovým prostředkem. V boji s depresí vítězí proti pilulkám, které vám předepíše lékař. Běhající lidé mají více energie, sebevědomí a cítí se lépe. Umí se těšit z maličkostí, které v dnešní moderní době unikají mnohým lidem: zelené stromy, šum větru, déšť a slunce…

Štíhlá postava. Jestli začínáš běhat, aby jsi shodil pár kilogramů, máme pro tebe dobrou zprávu: běhání je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak spalovat tuk. Je dokonalou součástí programu snižování váhy. Pravidelné běhání tě samo přiměje ke změně stravy tak, aby byla bohatá na vitamíny a stopové prvky a chudá na tuky. No a voda? Budete pít hodně vody.

Drobnosti, maličkosti a zbytečnosti. Běh je jednoduchý sport. Nebudeš potřebovat kilogramy různého oblečení, sportovního náčiní ani tlustou peněženku. Tvým hlavním vybavením budou jen kvalitní boty. Tvojí tréninkovou halou či sálem je celý svět.

Přátelé. Běžci jsou otevření lidé. Společná vášeň je spojuje natolik, že už při prvním setkání se spolu baví, jako se svými starými známými. Věkové rozdíly mizí. Běžci si neříkají „vy“, ale „ty“. Kolik mám let? Jsem starý? Běh je sport na celý život. Běhají dvacetiletí i sedmdesátiletí. Nikdy není pozdě začít, abyste začali běhat a pravidelně trénovat – stačí to dělat moudře.

Dokonalost. Pravidelné běhání změní člověka nejen fyzicky, ale i psychicky. Má čistou mysl a touží si ji stále dál udržovat. Hodně dbá na správnou výživu, snaží se zlepšit svůj životní styl, snižuje spotřebu alkoholu a jiných drog, má lepší spánek. Zaběhat si je totiž lepší, než jakýkoliv prášek na spaní. Přirozeným způsobem se příjemně unavíte. Běh přispívá k větší vášnivosti. Pravidelné běhání posiluje sexuální apetit a schopnost milovat se.

Mozek na sto procent. Nejen nohy běžce jsou silné. Silná je také jeho mysl. Během tréninku může hodně přemýšlet, na mnoho otázek nahlížet z jiné perspektivy. Ponoř se do sebe. Běhání způsobí, že se staneš více zralým a nezávislým člověkem, který má v sobě radost dítěte.

Ne, nejsi slaboch! Běháním dosáhnete pokroků, o kterých se vám nikdy ani nezdálo. Zadýchaný člověk po sto metrech klusu překonává první kilometr, potom druhý, pátý, desátý… běhá rychleji, běhá čím dál víc. Nedozvíš se, jak velké uspokojení ti přinese překonávání vlastních bariér, dokud to nezkusíš! Tak, jako se říká v jedné známé zahraniční společnosti na výrobu sportovní obuvi: „Just do it“ – „Prostě to udělej.“, my říkáme „Začni běhat!“

Najdi si svůj nový cíl 1/2Maraton Bělský les