Paní Zima vládne českým sportovištím. Kde jinde než na jednom z nich by měl pokračovat seriál workshopů pod společným názvem G6, zabývající se tématem práce dobrovolníků na sportovních akcích.

Druhé velké setkání jeho účastníků se uskuteční v pátek 22. února 2013 v Orea Vital hotelu Sklář v Harrachově v době, kdy se zde koná FIS světový pohár ve skikrosu.

„Nosným tématem bude práce dobrovolníků na sportovních akcích v zimě,“ potvrzuje Tomáš Mirovský, jeden z organizátorů. „Dále se chceme zabývat především způsobem oslovení dobrovolníků a pak dlouhodobou spoluprací s nimi. Jak pro ně připravit motivační programy, jak je „udržet ve hře“,“ dodává.

Nový grantový projekt a zároveň spolupráci při jeho realizaci nabízí Vysoká škola tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. Zaměřuje se na stále častěji využívaný, avšak dosud odborně nepopsaný a nediskutovaný systém vzdělávání dobrovolníků na sportovních akcích.

Na tomto workshopu vystoupí Martina Kozáková, koordinátorka dobrovolníků projektu běžecké ligy RunCzech, kam spadá už šest velkých běhů, mj. Volkswagen Marathon Praha, ale i nový 1/2Maraton Karlovy Vary. Poté pohovoří o svých zkušenostech vedoucí dobrovolnických sekcí z nedávných úspěšných akcí na českém území. Jitka Pánková, ze světového poháru v letech na lyžích v Harrachově, připravující se na mistrovství světa v příštím roce. Nebo Jiří Kutal z mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Pohled na specifika zimních podniků a bezpečnosti na nich rozšíří i zástupci Horské služby.

Představí se také nový projekt České olympijské nadace. A organizátoři ukáží stav zpracování jednotlivých metodik, jak si je společně s účastníky naplánovali na úvodním podzimním workshopu v Průhonicích.

Na závěr dojde pod vedením ředitele závodu a reprezentačního kouče Vladimíra Augusty k prohlídce zázemí příprav světového poháru FIS ve skikrosu na Rýžovišti.

Třetí workshop proběhne na přelomu května a června na Šumavě. Jeho leitmotivem budou sportovní akce v přírodě a ochrana životního prostředí. A také se chce věnovat specifikům organizace akcí s mezinárodním dopadem.

Cílem celého projektu je vytvoření osmi modulů vzdělávání pro dobrovolníky a organizátory sportovních akcí. Jejich informovanost bývá jednou z oblastí, na které mnohdy nezbývá čas ani peníze. Přesto i chyba dobrovolníka může rozhodnout o neúspěchu celého, po mnoho měsíců či let, budovaného podniku. „Výstupem naší celoroční práce bude souborná metodika v elektronické podobě, kterou dáme veřejně k dispozici,“ doplňuje Petr Hedrlín, odborný garant projektu a ředitel závodu Palestra Kbelská 10.

Aktuální informace o projektu najdete vždy na internetových stránkách projektu www.palestradobrovolnik.webnode.cz.