Mezi nejstarší závody u nás patří kolínský Drozdův lesní běh – lehký krosík na 4,2 kilometru. Běh založili kamarádi doktora Václava Drozda – biologa, atleta, a jednoho z nejslavnějších běžců středních tratí 20. a 30. let minulého století. Úvodní kolo a půl je na atletické dráze, následuje asfaltový půl kilometr a vběh do lesa. Koncovka závodu vede po labské cyklostezce a v závěru opět jedno kolečko na atletickém oválu.

Drozda vyhrál i osm jeho ročníků a jeho osobák 12:16 minuty z roku 1934 by v pohodě stačil i letos na prvenství. V roce 2023 to byl 97. ročník za typicky podzimního počasí.

Mezi další legendy Drozdova lesního běhu patří Stanislav Petr, který vyhrál jedenáctkrát a od roku 1975 drží na rovinaté krosové trati o délce 4, 2 kilometru traťák časem 11:55 minuty. Letos byl startérem a spolu se starostou města předával ceny nejlepším. V soutěži žen drží traťák z roku 2001 další domácí legenda Renáta Hoppová – 14:37.

Současnou běhající legendou závodu je Jirka Miler z Mladé Boleslavi. Tento veterán (48 let) vyhrál letos po patnácté, navíc má ve sbírce i několik druhých míst, třeba i vloni, kdy byl nejlepší Roman Pazdera. Za mlada to opakovaně dal pod třináct minut. V tomto roce 13:34. Druhý byl jeho oddílový kolega z Mladé Boleslavi a vítěz do 39 let Michal Suchý za 13:37.

Celkově čtvrtý byl nejlepší padesátník, domácí Luboš Herel, za 14:08. Šedesátníky nevyhrál domácí Pavel Prchal, jako obvykle, ale až Krnova dorazil Ivan Vaváček – 17:37 a nad 70 byl nejlepší místní Zdeněk Konývka za 19:51.

Hvězdné obsazení měly ženy. Z Jičínská přijela obhájit prvenství Gabriel Veigertová, celkově byla desátá za 15:50.

O druhé místo si to až do koncovky rozdávaly Marie Šumníková 16:45, která v koncovce vystoupila ze stínu Adélky Semerádové – 16:51.

Za těmito mladicemi jak je v Kolíně zvykem doběhly domácí borky z kategorie nad 45 let Martina Hampejsová 17:26 a Iva Kroužilová 17:35, vloni měla děvčata pořadí obrácené.

Nejstarším účastníkem byl místní statistik Standa Plešinger (85 let) – 47:02 a rekordní 58 start. Na trati byly i další legendy – třeba sedmdesátník Honza Zajíc z Pardubic – 29:58 a jeho syn, člen místního klubu a za mlada dvojnásobný český šampion v chůzi na 50 kilometrů, Jakub Zajíc – 22:39. Honza šel v sobotu závod v chůzi na 10 km a dal to za pěkných 1:18 hodiny. Další místní legendou, která běžela a byla na bedně – 3. padesátník, je Pavel Till – 16:27.

Zárukou tradiční vysoké organizační kvality Drozdova lesního běhu je osobnost jeho ředitele Václava Milera, který je podepsán i pod akcemi jako je jarní Půlmaraton KVOK či srpnová Kolínská desítka. Sám se může mimo jiné pochlubit tím, že v roce 1993 v čase 2:35:20 vyhrál maraton v Benešově u Semil.