Jsou závody, na které do konce života nezapomenu, a tím je určitě inovovaná Malá cena Špindlerova Mlýna, letos 32. ročník. Startoval jsem zde před pěti lety a říkal si, že mě nemůže letos nic zaskočit, ale chyba lávky. Pořadatel Ivo Brunclík je prostě kreativní a varováním byla slova jedné běžkyně, kterou jsem na závod lákal: „Kolega říkal, že se tam z kopce chodí dolů pozpátku, navíc se prej musíš držet i lana, tak nejedu.“ A ona to byla pravda, skutečně tam takový zabiják po polovině trati byl.

No co čekat od závodu, když start i cíl je v jednom místě a parametry jsou 14 km a součet stoupání 901 metrů, takže ty metry dolů se nějak musejí dát, a to bych řekl, že v závěru osmisetmetrový výchoz nejprudší sjezdovky na Medvědín nebylo to nejnáročnější místo na trati. Prostě neskutečný zážitek.

V úvodu byla dokonce rychlostní prémie, po 150 metrech, a tu vyhrál pozdější absolutní vítěz a nejlepší čtyřicátník František Vagenknecht z Nové Paky. Franta letos vyhrál Český pohár v běhu do vrchu a po sobotě jistě kráčí i pro vítězství ve Velké ceně východních Čech v bězích, kam bylo toto klání zařazeno a kde průběžně vede.

Dále jsou na trati čtyři vrchařské prémie. Tu první vyhrál celkově druhý Pavel Bezděk – 1:12:17 hodiny. Poté následoval hustý seběh po mokré prudké sjezdovce do areálu ve Svatém Petru a v něm se ujal prvenství Franta a již ho nikomu nepustil – 1:11:28. Celkově třetí byl veterán z rovin Antonín Malátek z Pardubic, který na trati běžel s Bezděkem – 1:12:46.

Padesátníky vyhrál Drahomír Koudelka za 1:24:11, těsně před ním proběhla cílem nejlepší žena Karolína Grohová z Vrchlabí (na foto, 1:24:07), – 1:24:11 a nad 60 let Stanislav Šrůtek z Maratonstavu Úpice za 1:38:14. Druhý byl ředitel závodu Ivoš za 1:59:01.

Sedmdesátníci a ženy nad 65 let mají kratší trať a to 8,5 km s 560 výškovými metry. Na ni byli nejlepší manželé Pechkovi. František ji dal za 60:15 a Šárka za 64:19. Teda nejrychleji tuto trať dala první juniorka Daniela Kovaříková za 55:35 minuty.

Pro pořádek veteránky na dlouhé vyhrály Veronika Krásná z Jablonce nad Nisou, celkově druhá za 1:28:03, ty starší Iva Milesová z Prahy za 1:38:06 a ty nejzkušenější další jablonecká borka a asi maminka Veroniky Kateřina Krásná za 2:02:38. Děvčata z Jablonce byla pěkně oblečením barevně sladěna, takže k nim do týmu patřila i třetí mladá Klára Matoušková za 2:19:43.

Nebyl to však jediný rodinný tým. Nej juniorem byla Václav Zadina za 1:29:04 a druhým padesátníkem byl Jaroslav Zadina za 1:51:06.

Nejstarší účastník závodu Standa Groh bojoval s osmičkou 1:53 hodiny, o jeho dceři bylo již psáno, ale běžel i jeho vnuk Josef Provazník – třetí do 39 let za 1:26:21.