Zaječice – Sedmnáctý ročník Blehova běhu Aušperskem byl rekordní po všech stránkách. První rekord byl zaznamenán už u prezentace – 48 startujících je o 11 více než při loňské zatím nejvyšší účasti. Ty podstatnější rekordy se ale zrodily přímo na trati. Celých 13 let vydržel v čele rekordních časů výkon 45:20 minuty Míry Wastla.

Teprve letos, když přivezl do Zaječic na Chrudimsku své dva nejlepší svěřence z Hvězdy SKP Pardubice, se podařilo tento skvělý čas na silniční trati o délce 13,3 kilometru vylepšit.

Rychleji než on běželi oba, nový rekord (a zároveň první výkon pod 45 minut) nyní patří Liboru Bucifalovi (44:39), ale nutné je ocenit i výkon Honzy Janů (45:02). Oba letos výrazně uspěli na březnovém českém krosovém šampionátu, Janů byl druhý, Bucifal pátý.

A nejen to, přepisovaly se i tabulky nejlepších ženských výkonů. Své loňské vítězství obhájila Jitka Kalná z Atletiky Chrudim, ale její zlepšení o více jak 7 minut znamenalo navíc i absolutní rekord žen na „letní“ trati, když z dosavadního nejlepšího času Dáši Kubrové z roku 2004 ubrala 43 sekund.

Luboš Bleha, který provozoval v Chrudimi drogérii, byl místní atletický nadšenec, který spolu s několika kamarády byl hlavním tahounem tohoto závodu. Tehdy ještě po názvem Letní běh Aušperskem. Osobní problémy zřejmě nezvládl a před lety, v době vánočních svátků, sám odešel z tohoto světa.

Trať závodu vede po členitém okruhu v okolí Zaječic, v první polovině převažují výběhy. Pozorní atleti mohou vidět například zříceninu hradu Žumberk, probíhá se i po silnici vedoucí přes místní lom.