Slatiňany (ek) – Orientační běžec Eduard Šmehlík vyhrál červnovou Malou cenu Monaka, která proběhla zároveň v rámci celorepublikové akce Běhu olympijského dne.

Závodník hradecké Slavie, který na nedávném českém mistrovství na krátké trati skončil pátý, zdolal za dusného počasí členitou desetikilometrovou trať v čase 36:15 minuty. V cíli měl více jak minutový náskok před Alešem Stránským z českotřebovského Iscarexu ( první muž 45 – 54 let).

„Běžel jsem v pohodě, protože mám momentálně ve vedru dost naběháno,“ řekl v cíli vítěz, jehož příprava směřuje k červnovému akademickému mistrovství světa v orientačním běhu ve Španělsku.

Vrcholem závodu pro diváky byl souboj o třetí místo celkově a první v kategorii 35 – 44 let, v němž si vzpomněl na svá mladá léta triatlonista Jan Vodehnal. Do cílové rovinky přiběhl ve stínu chotěbořského Jana Grigera, ale v posledních padesáti metrech ho přespurtoval a dosáhl na čas 38:19.

Soutěž žen ovládly orienťačky známé pod dívčími jmény sestry Juračkovy. Starší, nyní Kateřina Matrasová, dokonce doběhla v konkurenci stovky startujících na devátém místě v čase 39:23. Mladší Jana byla druhá za 42:27.

Počet startujících na obou tratích (ještě se běžel závod na 3,6 kilometru) byl po květnovém maximu 175 běžců opět rekordní – 183 běžců.