O víkendu proběhlo v polském Chorzówě Mistrovství světa a Mistrovství Evropy v ultramaratonu na 24 hodin. Na start nastoupilo 248 závodníků ze 34 zemí.

Skvělého výsledku dosáhla Michaela Dimitriadu, která zvítězila, získala titul mistryně světa i Evropy. Výkon 244,232 km ji katapultoval na 1. místo v letošních světových tabuklách, vytvořila nový český rekord a také se jedná o historicky 2. nejlepší výkon v běhu na 24 hodin na silnici.

Míša se dlouhou dobu pohybovala na 3. místě, ale v závěrečných hodinách závodu dokázala stupňovat tempo a předběhla své soupeřky stříbrnou Connie Gardner (USA) – 240,385 km a Emily Gelder (GBR) – 238,875 km.

Connie Gardner si však přece jen zlato z mistrovství světa odvezla. V soutěži ženských týmů zcela jednoznačně zvítězily USA výkonem 694,620 km. O stříbro se bojovalo až do konce, získal jej tým Francie, který své soupeřky z Velké Británie porazil o pouhých 42 m.

„Dneska jsem si opravdu sáhla na dno, bylo velmi těžké zvítězit. Moc děkuji Jarce Mathonové a Otto Seitlovi za povzbuzování a pomoc na trati, jsem šťastná, že jsem dokázala vybojovat titul a zlato pro Českou republiku,“ řekla po závodě Michaela.

„Míša byla už večer na poradě před závodem celá bledá. Nejlepší své výkony zaběhla vždy u nás doma, v zahraničí ale bývá nervozní a nikdy tam dobře nezaběhla. Snažil jsem se ji ráno před startem maximálně uklidnit a přivést na jiné myšlenky. Jakmile se vystartovalo, tak z ní nervozita samozřejmě spadla,“ poznamenal vedoucí výpravy a president České asociace ultravytrvalců Otto Seitl.

Mezi muži dominoval Mike Morton (USA), který výkonem 277,543 km zvítězil a překonal tak rekord USA, který v roce 2010 zaběhl Scott Jurek. Na 2. místě skončil Florian Reus (GER) výkonem 261,718 km a 3. doběhl Ludovic Dilmi (FRA) výkonem 257,819 km.

V soutěži týmů zvítězilo Německo výkonem 759,457 km před Francií 756,710 km a bronz putuje do USA za výkon 754,786 km.

Nejúspěšnějším účastníkem závodu byl Florian Reus (GER). Německý ultravytrvalec si odváží 3 zlaté medaile (mistr světa v družstvech, mistr Evropy v jednotlivcích i v družstvech) a 1 medaili stříbrnou (vicemistr světa).

Při závěrečném ceremoniálu tak musel ještě čtyřikrát absolvovat „horolezecký výstup“ na stupně vítězů, který zvládl za dopomoci pořadatelů.

Příští světový a Evropský šapmionát v ultramaratonu na 24 hodin bude hostit v květnu 2013 nizozemský Stenbergen.