V sobotu 10. září 2011 proběhlo v nizozemském Winschotenu 25. Mistrovství světa v běhu na 100 km. Ultramaraton ve Winschotenu byl zároveň Mistrovstvím Evropy a také Mistrovstvím světa WMA, tedy veteránů v jednotlivých kategoriích.

Závod byl národním šampionátem Nizozemska na 100 km. Běželo se celkem 10 okruhů, každý okruh měřil 10 km. Kromě hlavního závodu na 100 km se zde běžel i ultramaraton na 50 km a štafeta týmů na 10×10 km.

Již před startem hlavního závodu byl překonán jeden rekord. Mistrovství světa se zúčastnili ultravytrvalci z 34 zemí, na světovém šampionátu na 100 km nikdy nestartovali reprezentanti z tak velkého počtů zemí.

Za Českou republiku ke startu závodu na 100 km nastoupilo 7 ultravytrvalců a ultravytrvalkyň : Daniel Orálek, Miroslav Kadlec, Milan Adamec, Michaela Dimitriadu, Petra Pastorová, Iva Pachtová, Alena Žákovská.

Mistrem světa se stal největší favorit závodu a vedoucí muž letošních světových tabulek Giorgio Calcaterra ( ITA ), který suverénně zvítězil v čase 6:27:32 hodin. Na 2. místě se umístil Michael Wardian ( USA ) v čase 6:42:49 hodin, třetí byl Andrew Hensaw ( USA ), který 100 km zvládl v čase 6:44:35 hodin.

Mezi ženami zvítězila Marina Bychkova ( RUS ), která si titul mistrině světa zajistila časem 7:27:19 hodin, druhá se umístila Joanna Zakrzewski ( GBR ) v čase 7:41:06 hodin, bronzová skončila Anne Lindsday Van Aswegen ( RSA ) časem 7:42:05 hodin.

Z českých ultravytrvalců se nejvíce dařilo Danielu Orálkovi, který 100 km trať zdolal v čase 7:06:48 hodin, obsadil v celkovém pořadí 12. místo, v kategorii M40 v Mistrovství světa veteránů WMA získal stříbrnou medaili. Od obhajoby loňského titulu mistra světa WMA jej dělilo pouhých 55 vteřin.

Milan Adamec si vytvořil nových osobní rekord časem 7:39:59 hodin a obsadil celkové 38. místo.

Petra Pastorová zvládla 100 km v čase 8:27:10 hodin, čímž vytvořila nový český rekord žen na silnici ve věkové kategorii 30–34 let. Při své premiéře na Mistrovství světa se umístila na 20. místě.

Michaela Dimitriadu se umístila na 38. místě časem 9:19:53 minut, Alena Žákovská skončila na 50. místě časem 10:03:47 hodin.

Miroslav Kadlec, Vlastimil Šroubek, Vilma Podmelová a Iva Pachtová závod nedokončili.

VÝSLEDKY

FOTOGALERIE

Autorem příspěvku je Libor Svozil, člen Maraton klubu Seitl Ostrava, jehož oblíbenou disciplínou jsou tratě delší než 42,195km. Jeho druhou vášní je metalová hudba.