Malou cenu Monaka můžete absolvovat ve Slatiňanech téměř každý měsíc. Ale Velká cena Monaka, která je o mnoho prestižnější, se koná pouze jednou do roka. Letos její datum vyšlo na neděli 19. října 2014.

Povrch na trati i počasí si nikdo z přítomných nemohl přát lepší. Jako vždy byla možnost výběru ze dvou distancí – 3,6 km a 10 km. Oba okruhy až na krátký úsek asfaltu před restaurací Monako vedou členitým terénem rekreačních lesů.

Tomáš – mladší z bratří Gdulů – zvítězil v čase 13:02 na kratším okruhu. Čas 34:36 stačil k vítězství jeho staršímu sourozenci Lukášovi Gdulovi na hlavní trati. Oba za oddíl Hvězda SKP Pardubice. Lukáš v cíli vypadal docela vyčerpaně. Nejspíš tomu přispělo, že závodil i v sobotu v Pardubicích, kde na Velké Pardubické Cross-country na 10 km obsadil třetí místo za Lukášem Kourkem a Milošem Kratochvílem.

Oddílový kolega vítězných bratří Miloš Kratochvíl tentokrát ve startovním poli monackého okruhu chyběl.

Nejrychlejší ženou krátkého okruhu byla Tereza Svobodová. Tato nadějná žákyně Atletiky Chrudim proběhla cílem v čase 15:21. V poslední sezónu se nesoustředí jen na běh, ale svůj trénink rozděluje i do plaveckých a cyklistických jednotek.

Jediný ženský čas dlouhého okruhu pod 40 minut zaběhla Táňa Metelková (Sokol Hradec Králové). Výkonem 38:06 si zajistila desáté místo absolutně. Bohužel žádná z jejich soupeřek neběžel ani pod 45 minut. Věřím, že některé z přítomných toho opět budou schopny…

I přes výše zmíněné podmínky nepadl žádný rekordní výkon, ani počet účastníků z předchozích let nebyl překonán. Přesto 35. Velká cena Monaka jednoho rekordmana má – byl jím vůbec nejstarší závodník všech ročníků František Tomášek za TJ Otrokovice. Ve věku 89 let časem 01:37:44 vybojoval třetí místo v kategorii mužů na 75 let.

Všem, kteří dokončili, patří gratulace a pořadatelskému týmu poděkování! Organizace proběhla bez jediného zádrhele. Ti, kdo nedorazili, si mohou účast vynahradit příští rok na 36. Velké ceně Monaka.