Tradičně první lednovou sobotu se uskutečnil v Červeném Kostelci na Náchodsku, letos jubilejní 40. ročník, Novoročního běhu.

Po roce 2010 si mohl vychutnat radost z vítězství trutnovský Pavel Brýdl. V tomto mezidobí byl však několikrát druhý, když ho opakovaně porazil Petr Pechek. Devítinásobný vítěz tohoto závodu letos nestartoval.

Na členitém silničním okruhu za zimních podmínek, studený vítr a neustále drobné sněžení, vedoucím z Horní Kostelce přes Červený Kostelec okolo Devíti křížů a přes Rtyni v Podkrkonoší do Horního Kostelce o délce 11,5 kilometru se součtem stoupání 250 metrů dal Brýdl čas 40:48 minuty. Traťový rekord drží další legenda závodu – Norbert Smuda z Polska, který navíc za obdobného počasí dal 37:37 minuty.

„Nebylo to vůbec lehké vítězství. Soupeři, Polák Piotr Holly a jičínský František Vágenknecht, byli dobří a vloni mě dokázali na některých závodech i porazit. Až tři kilometry před cílem, v nejprudším stoupání, jsem soupeřům cuknul,“ řekl k průběhu závodu Brýdl.

V koncovce, kterou je po čtyřkilometrovém stoupání kilometr mírně z kopce do cíle, dokázal Holly stáhnout nepatrný náskok Vagenknechta a vybojoval druhé místo za 45:56, Vagenknecht dal 41:01.

V tomto závodě jsou vypisováni pouze veteráni nad 40 let a tuto kategorii vyhrál padesátník Miloslav Holub z Police nad Metují – celkově sedmý za 44:35.

Osmá celkově byla nejlepší žena závodu, popáté za sebou, Taťána Metelková ze Sokola Hradec Králové – 45:20. Ženy mají pouze jednu kategorii.

Následovala domácí mladice Veronika Marková startují za AC Pardubice 48:49. Proti loňsku, kdy bylo dobré běžecké počasí, se zlepšila o šest minut.

Po několikaleté pauze se ze Svitav vydala do Červeného Kostelce veteránka Anna Krátká startující za Hvězdu Pardubice a doběhla třetí za 52:52.

Zázemí závodu byla tradičně v Základní škole v Horním Kostelci, kde bylo po závodě připraveno občerstvení a sprchy. Po vyhlášení výsledků a ocenění nejstaršího účastník – letošní sedmdesátník Standa Groh z Vrchlabí byla losována tradiční běžecká tombola s hodnotnými cenami.

Pořadatelé opět vyvěsili detailní statistiky závodu. Na startu i v cíli byl ředitel závodu Hugo Frýba, který má absolvované všechny ročníky. Domácí Hana Vacková, které letos bude šedesát, si zapsala 29 start stejně jako legendární Karel Šklíba z Úpice. Čtvrtý v počtu účastí je Josef Krátký (22 absolvovaných běhů v řadě) a s 20 následuje další běžecká osobnost Jarda Mazač z Police nad Metují, který letos chyběl.

Za 40 let existence Novoročního běhu startovalo v něm téměř 500 běžeckých jmen, která zapsala celkem téměř 1500 účastí.