Projekt Smejkalovky pomáhají navázal na předchozí ročníky projektu Cvičení s Monikou a přesunul se z tělocvičen do parků, kde sportujeme a pomáháme na čerstvém vzduchu. Projekt má za úkol sbližovat svět zrakově postižených a lidí, kteří se s tímto problémem ještě nesetkali.

Patronem projektu se stal zpěvák Jaro Smejkal, jehož image jsou právě nedioptrické brýle – Smejkalovky, které je možno zakoupit na této sportovní akci.

První ročník projektu se uskutečnil 22. 8. 2015 v Olomouci–Čechových sadech, 2. ročníku se pak 25. 8. 2016 v Olomouci-Smetanových sadech zúčastnil také legendární gólman Dominik Hašek. 3. ročník byl věnován nevidomému sportovci a držiteli mnoha ocenění Aleši Moravcovi, kterému 24. 5. 2017 sportovci vyběhali příspěvek na doplatek kompenzační pomůcky s hlasovým výstupem, díky níž je výrazně samostatnější.

Výtěžek z prvního ročníku projektu se nadace rozhodla věnovat na nákup kompenzační pomůcky pro nevidomou paní Marii K., která trpí cukrovkou a je upoutána na vozík. Z výtěžku druhého ročníku byl podpořen nákup lékařského přístroje na předoperační vyšetření krevního řečiště očí, a to bez kontrastní látky, na kterou jsou někteří pacienti alergičtí. Přístroj umožňuje vyšetření bez této kontrastní látky a poskytuje další důležité informace.

Závod na 10 km je součástí Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, dříve také Hanáckého poháru. Pro zajištění kvality závodu se řídíme standardy Českého atletického svazu a tratě na 3 a 10 km jsou certifikovány.

Díky všem zúčastněným se daří navodit krásnou atmosféru. Sportovcům i sponzorům tímto velice děkujeme za velkou podporu a za to, že nejsou lhostejní a pomáhají těm, kteří to potřebují.

Propozice