Drahomír Randa ze Stěžer u Hradce Králové si nyní oblíbil výlety do Středních Čech. Nedávno vyhrál Jívácký osadní kros a naposled zavítal na 17. ročník Kolínské desítky. Stejně jako na Jíváku měl tento elitní veterán, příští rok mu bude padesát, soupeře v Michalu Kubíčkovi z Mnichova Hradiště. „Běžel se mnou tak třetinu závodu a pak jsem šel sólo,“ řekl průběhu závodu, který se uskutečnil za deště, Randa – 34:04. Kubíček měl přesně o minutu horší čas a vyhrál muže do 40 let.

Traťové rekordy na rovinaté obrátkové trati se smíšeným povrchem zde v roce 2011 vytvořili náš elitní maratonec Vít Pavlišta – 31:28 a tehdy reprezentantka v běhu do vrchu Monika Preibischová – 35:26.

Vloni byla výborná domácí běžkyně z kategorie nad 45 Iva Kroužilová celkově třetí, letos bezkonkurenčně vyhrála, když porazila i před rokem druhou Helenu Poborskou. Kroužilová zapsala 42:49 a byla celkově na 23. místě. Poborská dala 45.39. Třetí cílem proběhla další veteránka Romana Hartmanová za 46:11, všechny na foto.

V mužských veteránských kategoriích obhájili prvenství v padesátnicích domácí Luboš Herel 35:43, tedy lepší čas jak vloni a čtvrté místo celkově, a další Kolíňák Pavel Prchal za 44:56 v šedesátnících, ten si výkon zopakoval. V ženách nad 55 let dorazila legendární Blanka Paulů (69 let) a dosáhla času 47:03. A nad 70 let Josef Navrátil za 52:29. Letos se poprvé běžel i závod na 5 km a vyhrál domácí Martin Římal za 20:26 a loňská vítězka desítky Adélka Semerádová z Čáslavi za 21:26.

Tradičně musím pochválit pořadatelský tým pod vedením Vaška Milera. V deset se vyběhlo, v 11:30 proběhl cílem poslední závodník, měřeno bylo ručně. A kolem 12, po vyhlášení výsledký a vylosování tomboly, se mohlo jeti domů A to každý dostal navíc v cíli chutný teplý páreček.

Kolínská desítka byla nejlepší pozvánkou na další akcičku, kterou Vašek Miler připravuje na druhou říjnovou neděli, tedy 8. října. Drozdův lesní běh je jeden z nejstarších domácích závodů, letos 97. ročník, a má délku 4,2 kilometru, start je v 10:30 hod.