Vysokomýtský půlmaraton – to byla opět ze strany spolku Dobroběh vyvedená akcička. Závod dopředu beznadějně vyprodán. V cíli 277 půlmaratonců. Závod skutečně pro všechny, přes dvě hodiny šlo 78 závodníků. Dokonce jich za spíše nepříjemného chladného větrného podzimního počasí několik zabalilo, což se dříve v Mejtě nestávalo. Krásná vylepšená trať.

Po startu se běží nádherným historickým centrem, poté po cyklostezce k obci Hrušová. Pořadatelé letos připravili v oblasti otočky silniční půlky novou trasu.

Neběželo se do Cerekvice nad Loučnou, ale do obce Tisová. Trasa byla lehčí, navíc v Tisové byla super fanzóna, kde diváci bouřlivě povzbuzovali i posledního závodníka (dal to 3:01 hodiny).

Symbolické číslo padesát, jeho věk, bylo přiděleno obhájci prvenství Drahomíru Randovi ze Stěžer u Hradce Králové. Drahomír v sobotu navíc úspěšně závodil na jednom pouťaku a vyhrál tam svoji kategorii 45 – 54 let.

A jak je u velkých borců zvykem dělal si před závodem alibi. „Asi budu trochu unaven, jdu si to užít.“

Na trati však nenechal nikoho na pochybách a předvedl svoji třídu a bezkonkurenčně vyhrál za 1:14:47. Vloni si dal na těžší trase mejtský osobák 1:14:17. Nejlepší výkon drží z před tří let David Kaláb – 1:13:23. „Hrozně se mi zdejší závod líbí, za rok určitě zas přijedu.“

Za ním bojovala o bednu trojice borců. Nakonec měl nejvíce sil další padesátník Jan Benko (na foto číslo 12) z Litomyšle, taky zde před lety vyhrál, za 1:18:07 před Pardubákem Dimou Rogovikem (210) – 1:18:12, nejlepší čtyřicátník, a nejlepším mladíkem Jiřím Kyralem z Ústí nad Orlicí (také na foto) – 1:18:39. Pátý doběhl další mladík Petr Nechvíl z Chocně za 1:19:14, běžela i jeho maminka Miroslava, která byla nejzkušenější účastnicí závodu a druhou nad 60 let za 2:45:35. Králem Vysokého Mýta se stal šestý v cíli Marek Zych –1:20:29 a královnou Vysokého Mýta se stala Martina Mlejnková 01:46:03.

Soutěž žen skončila překvapivým, ale jednoznačným výsledkem. Loňská vítězka a orienťačka pardubické Lokády Šárka Kulhavá se dokázala zlepšit o více jak dvě minuty a navíc překonala o dvacet sekund nejlepší čas legendární Anety Khýrové – 1:27:43. Druhá proběhla cílem nejlepší čtyřicátnice závodu Adéla Dvořáková z Poličky za 1:30:44 a třetí spolufavoritka Bárá Nováková z Kunvaldu za 1:31:09. Třetí čtyřicátnicí a šestou celkově byla hradecká Denisa Kozáková za 1:35:04. Celkově čtvrtá byla druhá mladice Anna Kašparová z Litomyšle – 1:33:41 a bronz v této kategorii brala Ivana Machačová z Kostelce nad Orlicí – 1:34:32.

Padesátnice vyhrála Lada Vladyka z Brna za 1:43:43, druhá byla domácí Petra Eliášová za 1:55:01. Nejlepší v kategorii nejzkušenějších žen byla Monika Kovářová z Horního Jelení za 2:08:13.