Organizátorům 31. ročníku Rohálovské 10 dnes přálo štěstí, po včerejším dešti ani památky, prim hrálo sluníčko a mládí. Prostě nádherný den.

Na start hlavního závodu se postavilo neuvěřitelných 504 běžců a i výsledné časy byly na úrovni.

Celkovým vítězem se stal teprve dvacetiletý Tomáš Habarta (AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště), který se specializuje hlavně na 3000m přek. Do cíle doběhl v krásném čase 30:50. Pouhých 5 vteřin za ním skončil Jakub Zemaník (30:55 – SSK Vítkovice), třetím v cíli byl Ondřej Fejfar (31:54 – Ak Kroměříž – O.Němec).

„Počasí na únor bylo parádní. Myslím, že tak po 3.-4. kilometru jsme už běželi s Tomem sami. O vítězství rozhodla poslední zatáčka a cílová rovinka,“ řekl v cíli druhý Zemaník. „Na konci ledna jsem běžel kros v Roveretu (italské město v provincii Trentino, pozn. red.) a ten mi moc nešel, dneska se mi běželo pocitově parádně,“ dodal.

Ženy „opanovala“ devatenáctiletá Iva Geiselová (TJ Šumperk), když do cíle doběhla s časem 36:09. Druhá skončila Barbora Macurová (36:59 – 2BWINNER TEAM), třetí pak veteránka Petra Pastorová (MK Seitl) ve velmi kvalitním čase 37:57!

Traťové rekordy drží muži Ezekiel Jafari Ngimba 29:26, v ženách Petra Kamínková 34:37.

Závodu se také zúčastnil někdejší špičkový slovenský běžec Miroslav Vanko (Dom srdca Martin), náročnou trať zvládl ve svých padesáti letech za 36:28. Mimochodem v roce 2008 tady zvítězil za 30:13. A perlička, ve dvaceti dal desítku za 28:59,8! Tady si přečti s Mirem rozhovor.

Obdiv si taky zaslouží veteráni 80+, kdy nejstarším z nich byl letos 89letý Vladislav Knebl (TOMA Otrokovice). Jeho kategorii ovládli dva 87letí borci Josef Ulrich a Květoslav Hána.