V minulém příspěvku jsem psal o úskalích a taktice běhu v Prusinovicích. Zaujaly mně ohlasy některých čtenářů, a proto se vám pokusím vysvětlit, jak na to, což pro mnohé může být těžké, protože člověk si tuto metodu musí vyzkoušet sám na sobě.

TIP: Čtěte také Závod končí za cílovou páskou. Rohálovská s Gallowayem

Novozélanďana Jacka Fostera si ještě pamatuji z olympijského maratonu. V 41 letech zaběhl na veteránském mistrovství světa maraton za 2:11h a přestal závodit. Po několika letech se opět vrátil k běhání a po dvou letech tréninku, kdy běhal 4× v týdnu a používal program Gallowaye, zaběhl v padesáti letech nejlepší čas této kategorie 2:20h.

Mezichůze mu pomohla

Někdo si řekne, že to je vyjímka… Tak jiný extrém. Jeden běžec se přihlásil do kurzů, které Galloway vede s tím, že má padesát let a jeho sen zaběhnout maraton za 3:30h se mu nedaří splnit, ať dělá co dělá. Jeho časy byly pořád nad 3:40h. Vsadili se tedy, že pokud to nedá, Galloway mu vrátí kurzovné.

Hned po prvním tréninku chtěl peníze zpátky, že přece není malé děcko, aby v treninku chodil, on chce běhat. Galloway mu je odmítl dát s tím, že to udělá až po absolvování celého kurzu. Dotyčný byl při trénincích nespokojený a pořád opakoval, že při závodě stejně chodit nebude.

V den závodu dostal k sobě strážce, který ho donutil každých 1,5 km k jedné minutě chůze. Tak to s ním praktikoval až na 29 km, kde ho vypustil s tím, že má dostatek sil, aby mohl běžet.

Výsledek byl 3:25 a dotyčný tomu dlouho nechtěl věřit. Při rozboru však přišel na to, že když běhal podle sebe, tak vždy na posledních 10–13 km zpomaloval. Dnes však stále nabíral rychlost a byl nucen přiznat, že včasným a pravidelným přepínáním svalových skupin udržel nohám sílu až na cílovou pásku.

A ještě jeden příklad, nejlepší světový čas v roce 1998 zaběhl v Rotterdamu Fabian Roncero, který občerstvovačky procházel chůzí, což u maratonu praktikuji i já a zaběhl ho za 2:07:26!

Moje zkušenosti jsou obdobné v tom, že udržím tempo až do závěru závodu a většinou dokonce zrychluji.

Další příklady

Jeden z prvních závodů touto metodou byl půlmaraton v Ostravě – Hrabové. Byly tam dvě kola náběhu na trať a pak čtyři okruhy. Moje mezičasy byly 20.54, 20:51, 20:45 a 20:38. Rok na to změna tratě a pět okruhů, opět náběh, seběh a dál pět okruhů za 15:29 a pak ostatní s mezichůzí 16:00, 16:14, 16:12, 16:05.

Další zajímavý skupinový maraton družstev v Berlíně, kde jsem to běžel v družstvu se dvěmi kamarády s tím, že taktika byla uzpůsobena na jednoho z nich, který měl svůj nejlepší maratonský čas někde kolem 3:20h, pokud si to pamatuji dobře.

Měl jsem podmínku, že budeme chodit každé kolo jednu minutu. Z 51 družstev jsme doběhli šestí v čase 3:25:17 a bylo to v lednu z plného treninku. Mezičasy po pěti km 24:52, 25:32, 24:18, 24:26, 24:07, 24:07, 23:50, 23:56 a poslední 2,1 km za 10:11. Hoši nebyli zničeni a docela se divili jak jim to šlo.

Maratony v Curichu

Ještě přidám dva maratony ze švýcarského Curichu, kde jsem se snažil běžet pod tři hodiny.

První byl v roce 2009 a startovalo se v dálničním tunelu dlouhém 5 km a běželi jsme 5km do kopce a pak zpět z kopce na rovinatou trať kolem Curišského jezera. Divil jsem se jak osum tisíc lidí dovede vytvořit vedro v tom tunelu, byl jsem docela zpocený už na 10 km. Mezičasy po 5 km 21:53, 20:22.6 21:17, 21:54, 20:45, 21:16, 20:43, 20:46, 8:29,2. Umístění po první čtvrtině závodu 455 místo, po 2/4 457, po 3/4 323 a v cíli 197 místo. Ve své kategorii jsem doběhl na 3. místě v čase 2:57:15.

O rok později jsem si tento maraton zopakoval, ale tentokrát bez tunelu. Opět uvedu časy po 5 km 19:40, 21:39, tady jsem musel do kadibudky na 8. km, 20:08, 20:46, 20:50, 20:33, 20:57, 21.02, závěr za 9:01. Výsledek 2:54:45 a opět třetí místo v kategorii. Musím dodat, že mně dost potrápily střevní potíže na trati.

Tolik o mých zkušenostech v praxi. Příště napíšu o taktice běhu a znalosti trati, které taky patří k závodům a běhání.

Autorem článku je Miroslav Kravčík, otec zakladatel BK SAK Ložiska Karviná, několikanásobný medailista z veteránských ME, MS a OH. Kromě běhání taky „ujíždí“ na dobře vychlazené dvanáctce zn. Radegast.